3 oktober 2007“We zullen hele steden op de maan bouwen” en “Roden willen maan rood kleuren” kopten kranten precies vijftig jaar geleden. Op 4 oktober 1957 lanceerde de Sovjet-Unie de Spoetnik I en bracht deze in een baan om de aarde. Dit was de start van het ruimtetijdperk. Nederlandse science centra, ruimtevaartorganisaties en sterrenwachten herdenken deze eerste ruimtevlucht met tentoonstellingen, films en lezingen.
Heel de wereld las vijftig jaar vol verbazing de kranten. De Russen waren er, eerder dan de Amerikanen, in geslaagd om een raket succesvol in de ruimte te sturen. Sinds dit historische moment is de ruimtevaart met enorme sprongen vooruitgegaan - zelfs zover dat radiozender Q-music als publiciteitsstunt een Nederlander de ruimte instuurt. Het ruimtevaartjubileum wordt op verschillende plaatsen in Nederland gevierd. Wubbo Ockels en André Kuipers (de enige twee Nederlandse kosmonauten) zijn bij veel van deze feestelijkheden aanwezig.
Henk Stroo was 11 jaar oud toen hij op de radio hoorde dat Spoetnik in de ruimte was gelanceerd. Een enorme hobby was geboren. Van 3 tot 28 oktober exposeert Stroo zijn privé-collectie in science center NEMO in Amsterdam.
De Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart viert het jubileum samen met haar leden op 4 oktober om 19.30 uur in het Planetarium van Artis. De animatiefilm 'Dawn of the Space Age' staat centraal in het programma. De film gaat over de geschiedenis en toekomst van de ruimtevaart. André Kuipers krijgt als erelid van de NVR het eerste exemplaar van het boek 'In het spoor van Spoetnik', dat journalist Piet Smolders voor dit jubileum geschreven heeft.
De hele maand oktober organiseert het Planetron in Dwingelo speciaal voor kinderen sterrenkijkavonden en rondleidingen. Er wordt extra goed gekeken naar ruimtevaartuigen. Hoe ziet een raket er over vijftig jaar uit? Met KNEX kunnen kinderen in het Planetron de raket van de toekomst bouwen.
De kranten stonden vol met nieuws over de lancering van de Spoetnik. (Beeld komt uit een filmpje van de NVR)
Kinderen leren in Dwingelo over ruimtevoortuigen. Met KNEX kunnen ze het ruimteschip van de toekomst bouwen. Foto: collectspace.com.