25 september 2009Tijdens een vakantie in Rome of Parijs is een bezoekje aan de kerken onvermijdelijk. Op elke hoek van de straat verrijst weer een prachtig bouwwerk en die kun je niet voorbij lopen, zonder even binnen te kijken. Maar ook Nederland is in het bezit van indrukwekkende kathedralen. DagjeWeg.NL bezoekt met u de mooiste kerken van Zuid-Nederland.

DEN BOSCH - In hartje 's Hertogenbosch staat de Sint Janskerk. Deze kathedraal wordt ook wel het hoogtepunt van de Brabantse Gotiek genoemd. Helaas zijn er door de beeldenstorm veel kunstwerken verloren gegaan, maar toch is de basiliek nog steeds een lust voor het oog. De kerk staat vooral bekend om de honderden beeldjes die bovenop de kerk staan. Deze zijn geïnspireerd op de Bossche kunstenaar Jeroen Bosch. Na een rondgang door de kerk, kunt u genieten van een kopje koffie op de terrassen van De Parade.
MAASTRICHT – Ook de Limburgse hoofdstad is de trotse eigenaar van een prachtige kathedraal, basiliek Sint Servaas aan het Vrijthof. Sint Servaas was de eerste bisschop van Tongeren, later Maastricht. Bovenop zijn graf is een houten kapel gebouwd. Later is deze kapel vervangen door een stenen kerk. In 1985 is de pelgrimskerk door Paus Johannes Paulus II verheven tot basiliek. De kerk is grotendeels in romaanse stijl gebouwd met gebruik van vooral kolenzandsteen en mergel. Basiliek Sint Servaas is de oudst bestaande kerk van Nederland en daarom erg bijzonder.
BREDA – De 15e-eeuwse Grote Kerk van Breda, ook wel Onze Lieve Vrouwekerk genoemd, is een gebouw met een rijk cultuurhistorisch verleden. Niet alleen de imposante architectuur van de buitenzijde van het gebouw maakt indruk, ook de monumenten in de kerk en de gewelf- en muurschilderingen maken het gebouw tot het belangrijkste monument van Breda. Bijzonder is de Prinsenkapel met zijn met bladgoud beklede plafond. Dit was het eerste graf van de Nassaus. Deze kathedraal is dus zeker een bezoekje waard!
ROERMOND – Op de markt in de Limburgs stad Roermond staat de laatgotische kruiskerk Sint Christoffel. De kerk heeft zwaar te lijden gehad tijdens de Tweede Wereldoorlog. De toren werd één dag voor de bevrijding opgeblazen en na de oorlog herbouwd. Ook de aardbeving van 13 april 1992 bij Roermond zorgde voor aanzienlijke schade. Hiermee heeft de kerk een rijke geschiedenis opgebouwd. Op dit moment wordt er druk gewerkt om de kerk in originele staat te renoveren.
OUDENBOSCH – Het lekkerste moet je altijd voor het laatst bewaren. Daarom op de laatste plaats in dit tipartikel de Basiliek van Oudenbosch. Deze kerk wordt ook wel het Vaticaan van Nederland genoemd. Pastoor Willem Hellemons gaf opdracht voor de bouw van de kerk. Hellemons had in Rome gestudeerd en was daar onder de indruk geraakt van de kerkelijke architectuur. Uiteindelijk is de basiliek bijna een exacte kopie geworden van de Sint Pieter in Rome. Een tripje naar Italië is dus niet meer nodig. Ook in Brabant kunt u genieten van Romeinse, architectonische hoogstandjes.
Een stedentrip is leuk, maar maak je dag helemaal compleet met een bezoek aan één van deze prachtige kathedralen.
Het Vaticaan van Brabant.
De Sint Jan is het hoogtepunt van de Brabantse gotiek.
De pelgrimskerk is door Paus Johannes Paulus II verheven tot basiliek.
In deze kerk zijn de voorvaderen van het Koninklijk Huis begraven.
De Sint Christoffelkerk heeft in de Tweede Wereldoorlog veel te lijden gehad.
De Basiliek van Oudenbosch is de Sint Pieter van Rome in het klein.